“සමෘද්ධි නිලධාරීන්ගේ විශ්‍රාම වැටුප් ප්‍රශ්නයත් අපිට විසඳන්න වෙලා.” – ඇමැති වජිර අබේවර්ධන

(කොළඹ, ලංකාපුවත්) – ”සමෘද්ධි නිලධාරින් පසුගිය පාලනය වෙනුවෙන් වැඩ කළා. ඒක ගමේ භාෂාවෙන් කියන්නේ කඩේ යනවා කියලා. නමුත් සමෘද්ධි අයට විශ්‍රාම වැටුපක්වත් නැහැ. සමෘද්ධි නිලධාරීන්ට විශ්‍රාම වැටුප් ලබාදීමේ වගකීමත් දැන් අපේ රජයට පැටවිලා. අපි ඒ් සඳහා කටයුතු කරගෙන යනවා. දිස්ත්‍රික් පාලනය හා ප්‍රාදේශීය පාලනය වෙනුවෙන් පසුගිය වසර 20ක කාලයක් අවශ්‍ය පහසුකම් ලබා නොදීම හේතුවෙන් බරපතල ගැටලු රැසක් ඇතිවී තිබෙනවා.” යැයි ස්වදේශ කටයුතු අමාත්‍ය වජිර අබේරව්ධන මහතා පැවසීය.

අමාත්‍යවරයා මේ බව කියා සිටියේ ඊයේ(06) ගාල්ල බෝපේපෝද්දල ප්‍රාදෙශීය ලේකම් කොට්ඨාසයේ ”නිල සෙවණ” කාර්යාල පහක් විවෘත කිරීමේ උත්සවයට එක්වෙමිනි.

ස්වදේශ කටයුතු අමාත්‍යාංශයෙන් එක් කාර්යාලයක් සඳහා රුපියල් ලක්ෂ 20ක් බැගින් වියදම් කර සෑම ග්‍රාම නිලධාරී කොට්ඨාසයක් වෙනුවෙන් ම ”නිල සෙවණ” නමින් ක්ෂේත්‍ර නිලධාරී කාර්යාලය බැගින් ඉදිකරීමේ ව්‍යාපෘතියක් ක්‍රියාත්මක කර ඇත.

ඒහි දී අමාත්‍ය වජිර අබේවර්ධන මහතා මෙසේ ද කීවේය.

” රාජ්‍ය පාලනයේ වැදගත්ම ස්ථානයක් වෙන්නේ ගම, ගමේ ග්‍රාම නිලධාරී ඇතුළු ක්ෂේත්‍ර නිලධාරීන් ඉන්නවා. නමුත් මෙතෙක් කාලයක් ඔවුන්ට ඉන්න ස්ථිර තැනක් තිබුණේ නැහැ. ක්ෂේත්‍ර නිලධාරීන් ඉන්නේ එක එක තැන්වල. ඒ් නිසාම ගමේ ප්‍රශ්න විසඳීමේ ගැටළු මතුවුණා. මෙය තේරුම් අරගෙන අපි රජයෙන් සෑඹ ගමකට ම ‘නිල සෙවණ’ ක්ෂේත්‍ර නිලධාරී කාර්යාලයක් බැගින් ඉදිකරගෙන යනවා.

ගමේ පාලනය පමණක් නොවෙයි ප්‍රාදේශීය පාලනයේත් ප්‍රශ්න තිබෙනවා. ඇතැම් ප්‍රාදේශීය ලේකම් කාර්යාලවල නිලධාරීන්ටවත් ඉන්න ඉඩක් නැහැ. ඒ් නිසා රජයේ ප්‍රතිපත්ති ක්‍රියාත්මක කිරීමේ දී ද ගැටලු ඒනවා. ඇතැම් දිස්ත්‍රික්කවල දිස්ත්‍රික් ලේකම්කාර්යාලවල තත්ත්වයත් ඒ් වගේමයි. මේක ලොකු ප්‍රශ්නයක් වුණා. අවුරුදු විස්සක පාලනයේ දී මේ ප්‍රශ්න විසඳා තිබුණානම් මට තිබෙන්නේ ඔබ ගැන බලාගන්න විතරයි. නමුත් මට දැන් පරිපාලන ගැටලු පවා විසඳන්න වෙලා තියෙනවා. අපි දැන් මේවා විසඳාගෙන යනවා. ඒ් නිසා තමයි සෑඹ ගමකටම ක්ෂේත්‍ර නිලධාරී කාර්යාලයක් ඉදිකරන්නේ. ඔබේ පොදු කටයුතු පවා ඒතැනදී කරන්න පුළුවන් ආකාරයට. දැන් ග්‍රාම රාජ්‍ය සංකල්පය ගැසට් කරලා තිබෙන්නේ. එය ඉතා ඉක්මණට ක්‍රියාත්මක කරන්න මේ යටතල පහසුකම් ඇතිකිරීමට අවශ්‍යයි. 2020 වනවිට අපි සියලුම ගම්මාන සඳහා නිල සෙවණ කාර්යාලය බැගින් ඉදිකර අවසන් කරනවා.

බෝපේ පෝද්දල ප්‍රාදේශීය ලේකම් කොට්ඨාසයේ පන්නමග, මුලන බටහිර, මඟදෙණිය, කුරුන්දකන්ද හා බොකරමුල්ලගොඩ යන ග්‍රාම නිලධාරී කොට්ඨාස සඳහා නව ”නිල සෙවණ” කාර්යාල ඉදිකර අගෝස්තු 06 දා ස්වදේශ කටයුතු අමාත්‍ය වජිර අබේවර්ධන මහතා අතින් විවෘත කෙරිණි. මේ අවස්ථාව සඳහා ගාල්ල දිස්ත්‍රික් සම්බන්ධීකරණ කමිටුවේ සම සභාපති පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී විජේපාල හෙට්ටිආරච්චි මහතා, බෝපේ පෝද්දල ප්‍රාදේශීය සභාවේ සභාපති දිල්රුක් අබේකෝන් මහතා ඇතුළු මහජන නියෝජිතයන් ද රාජ්‍ය නිලධාරීන් රැසක් ද සහභාගී වී සිටියහ.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

10 − 6 =