වැඩිම ආදායමක් උපයන මියගිය කීර්තිමත් පුද්ගලයින්ගේ ලැයිස්තුවක්

(කොළඹ, ලංකාපුවත්) –නැසී ගිය ඇමරිකානු ජාතික පැසි පන්දු ක්‍රීඩක කෝබේ බ්‍රයන්ට් සහ රැප් සංගීතඥ ජූස් වර්ල්ඩ් පසුගිය වසරට වඩා ඉක්මණින් මිය ගිය අතර සිටි පොප් ගායක මයිකල් ජැක්සන් සමඟ වැඩිම ආදායමක් උපයන මියගිය කීර්තිමත් පුද්ගලයින්ගේ ලැයිස්තුවට එක්ව ඇතැයි ෆෝබ්ස් සඟරාව අනාවරණය කරයි.

පසුගිය සිකුරාදා මෙම නව ලැයිස්තුව ප්‍රසිද්ධ කර තිබේ.

කෝබේ බ්‍රයන්ට් මේ වසරේ ජනවාරි 26වනදා සිදු වූ හෙලිකොප්ටර් අනතුරකින් ඔහුගේ 13 හැවිරිදි දියණිය සහ හත් දෙනෙකුගේ මිය ගියේය. ඒ අනුව මෙම ලැයිස්තුවේ බ්‍රයන්ට් හිමිව ඇත්තේ 06වැනි ස්ථානයවන අතර ඔහු මිලියන 20 ක් උපයා ඇත. ඔහුගේ කම්පන සහගත මරණයෙන් පසු බ්‍රයන්ට් සම්බන්ධ නයික් වෙළඳ භාණ්ඩ විකුණා ඇති බවත් රසිකයන් ඔහුගේ ස්වයං චරිතාපදානයේ පිටපත් 300,000 ක් මිලදී ගත් බවත් ෆෝබ්ස් සගරාව පවසයි.

මේ අතර, රැප් සංගීතඥ ජූස් වර්ල්ඩ් පසුගිය වසරේ දෙසැම්බර් 08වනදා මිය යාමෙන් පසු ඩොලර් මිලියන 15 ක් සමඟ 07වන ස්ථානයට පැමිණ තිබේ. 21 හැවිරිදි ජූස් වර්ල්ඩ්ගේ මරණින් පසු ඔහුගේ ගීත ඇල්බම කිහිපයක්ම ඉහළ අගයක් ගෙන තිබුනි.

සුපිරි පොප් ගායක ජැක්සන් නැවත වරක් මෙම ලැයිස්තුවේ ඉහළින්ම සිටින අතර, ඔහුගේ වතුයාය 2009 දී මරණයෙන් පසු ඩොලර් මිලියන 48 ක් උපයාගෙන ඇත.

එමෙන්ම ෆෝබ්ස් සරගාව පවසා ඇත්තේ පසුගිය වසරේ දී “ලීවින් නෙවර්ලන්ඩ්” නම් ජැක්සන්ට අපහසවන අයුරින් සැකසූ වාර්තා චිත්‍රපටය එළිදැක්වීමත් සමඟම, ජැක්සන්ගේ වතුයාය හා ඔහුගේ සංගීත නිර්මාණවලට තවත් වැඩි ඉපැයීමක් ලැබී ඇති බවයි.

ළමා සඟරා පොත් කතුවරයා වන ආචාර්ය සයූස් මෙම ලැයිස්තුවේ දෙවැනි ස්ථානයේ පසුවන අතර ඔහුගේ තවමත් අලෙවිවන පොත් සහ එම නිර්මාණ රූපවාහිනී සහ චිත්‍රපට සදහා යොදා ගැනීමත් සමඟ ඩොලර් මිලියන 33 ක් උපයා ඇතැයි සදහන් වේ.

අමෙරිකානු කාටුන් ශිල්පී චාල්ස් එම්.සුල්ස් ඩොලර් මිලියන 32.5 ක් උපයා ගැනීමෙන් පසු තෙවන ස්ථානයට පත්ව තිබේ.

ගොල්ෆ් ක්‍රීඩක ආර්නෝල්ඩ් පාමර් (අංක 4), එල්විස් ප්‍රෙස්ලි (අංක 5), බොබ් මාලේ (අංක 8), ජෝන් ලෙනන් (අංක 9), ප්‍රින්ස් (අංක 10), ෆ්‍රෙඩී මර්කරි (අංක 11) , ජෝර්ජ් හැරිසන් (අංක 12) සහ මර්ලින් මොන්රෝ (අංක 13) ෆෝබ්ස් ලැයිස්තුවෙන් සෙසු ස්ථාන ලබා ගෙන ඇත.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

four × five =