අසල්වැසියන් සමඟ සබඳතා පුළුල් ලෙස වර්ධනය කිරීමට ඉන්දියාව සැලසුම් කරයි

(කොළඹ, ලංකාපුවත්) –ඉන්දියාව කැපී පෙනෙන ගෝලීය ආර්ථිකයක් වන අතර දකුණු ආසියාවේ අසල්වැසි රටවල් එහි වර්ධනයේ කොටස්කරුවන් වියයුතු බව ඉන්දීය විදේශ ලේකම් හර්ෂ් වර්ධන් ෂ්රිංග්ලා බ්‍රහස්පතින්දා පැවසීය.

“අපි ඔවුන්ව ඉදිරියට ගෙන යා යුතු අතර එමඟින් අපි දියුණු වන විට ඒ අය ද වර්ධනය වන අතර එහි ප්‍රතිලාභ අන්‍යෝන්‍ය වශයෙන් හුවමාරු වන බව” විදේශ ලේකම් ඔඩීෂාහි බුවනේෂ්වර්හි කාලිංග කාර්මික තාක්ෂණ ආයතනයේදී පැවසීය.

අසල්වැසියන් සමඟ සබඳතා පුළුල් ලෙස වර්ධනය කර ගැනීම සඳහා ඉන්දියාව විශේෂ අවධානයක් යොමු කිරීමට සැලසුම් කර ඇති බව සඳහන් කරන අතරම ඒ සම්බන්ධයෙන් අඛණ්ඩව සිදු කෙරෙන සම්බන්ධීකරණ වැඩසටහන පිළිබඳව ඔහු අවධාරණය කළේය.

අගමැති මෝදිගේ නායකත්වයෙන් රජය අපේ අසල්වැසියන් සමඟ සබඳතා පුළුල් ලෙස වර්ධනය කිරීම කෙරෙහි විශේෂ අවධානයක් යොමු කිරීමට සැලසුම් කර තිබේ. ඉන්දියාව බංග්ලාදේශය සහ මියන්මාරය සමඟ සම්බන්ධ කිරීම සඳහා වන සම්බන්ධීකරණ ව්‍යාපෘති කිහිපයක් එයට ඇතුළත් වේ. අවසානයේදී මාර්ගය හරහා, මුහුදු මාර්ගයෙන්, ගුවන් මගින් වියට්නාමයට සහ ජපානය දක්වා තල්ලු කරනු ඇත, ”විදේශ ලේකම් පැවසීය.

ඔහු පැවසුවේ මෙම සම්බන්ධතාවයේ අර්ථය “වැඩි වෙළඳාම, වැඩි ආයෝඡන, අන්තර් පුද්ගල සම්බන්ධතා, නීති විරෝධී සංක්‍රමණය අඩු වීම සහ වැඩි ආරක්‍ෂාවයි.

KIIT හි පැවති වැඩසටහනේදී ඉන්දියාවේ ජපන් තානාපති සුසුකි සතෝෂි සහ සීඑම්ඩී මිට්සුබිෂි කෝපරේෂන් ඉන්දියා ලිමිටඩ් යෝජි ටැගුචි ඉදිරියේ විදේශ ලේකම්වරයා කියා සිටියේ ඉන්දියාවේ ආර්ථික නවීකරණය සඳහා ජපානය වැදගත් මෙහෙවරක් ඉටු කර ඇති බවයි.

“දැනට ඉන්දියාවේ ආයෝඡනය කරන පස්වන විශාලතම ආයෝජකයා වන්නේ ජපානයයි. ඉන්දියාවේ ජපන් සමාගම් සංඛ්‍යාව ක්‍රමයෙන් ඉහළ යමින් පවතින අතර අද ඒවායින් 1450 කට වැඩි ප්‍රමාණයක් ඉන්දියාවේ තිබෙන බව ඔහු පැවසීය.

“ජපානය ද ඉන්දියාවේ ඉතා වැදගත් සංවර්ධන හවුල් කරුවෙකි. සෞඛ්‍ය සේවා වල සිට තිරසාර සංවර්ධනය දක්වා වූ අංශ සඳහා එහි ණය යොදවා ඇත,” ඔහු පැවසීය.

ඉන්දියාවේ ජපානයේ කාර්යභාරය පිළිබඳව තවදුරටත් කතා කළ විදේශ ලේකම් දිල්ලි මෙට්රෝ සහ මුම්බායි-අහමදාබාද් අධිවේගී ව්‍යාපෘතිය කෙරෙහි ප්‍රේක්‍ෂකයින්ගේ අවධානය යොමු කළේය.

කොවිඩ් -19 ට එරෙහිව එන්නත ලබා දීම ලොව පුරා රජයන්හි ප්‍රධාන අවධානය ලෙස පවතින බව ද ඔහු පැවසීය. “ඉන්දියාව එහි කොටස ඉටු කරයි. ඔබ දන්නා පරිදි ඉන්දියාව ගෝලීය එන්නත් නිෂ්පාදන මධ්‍යස්ථානයකි. අපේ පුරවැසියන් සඳහා එන්නත් බිලියනයක් ලබා දීමේ සුවිශේෂී ලක්‍ෂණය ළඟා කර ගැනීමට අපි ආසන්නයි, ”විදේශ ලේකම්වරයා පැවසීය. ක්වාඩ් හි ඔහු කියා සිටියේ ඕස්ට්‍රේලියාව සමඟ අවසාන සැතපුම් පහසුකම් සැපයීම සමඟ මෙම රටවලට එන්නත් බිලියනයක් ලබා දීමට කණ්ඩායම තීරණය කර ඇති බවයි.

(ඉන්දියා නිවුස් නෙට්වර්ක්)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

13 + 18 =