ඉන්දීයාවෙන් විදෙස් සංචාරකයින්ට මාර්ගෝපදේශ නිකුත් කරයි

(ලංකාපුවත් | කොළඹ) – ‘ඔමික්‍රෝන්‘ ප්‍රභේදය ඉන්දීය සෞඛ්‍ය අමාත්‍යංශය විසින් සංශෝධිත ‘ජාත්‍යන්තර පැමිණීම් සඳහා මාර්ගෝපදේශ’ නිකුත් කර තිබේ.

නව මාර්ගෝපදේශ දෙසැම්බර් 01 වනදා සිට බලාත්මක බව ඉන්දියා නිවුස් නෙට්වර්ක් පුවත් සේවය වාර්තා කරයි.

කොවිඩ්-19 වසංගතය කළමනාකරණය කිරීම සඳහා ක්‍රියාකාරී සහ අවදානම් පදනම් කරගත් ප්‍රවේශය අඛණ්ඩව කරගෙන යාමේදී, සෞඛ්‍ය අමාත්‍යාංශය විසින් මෙම මාර්ගෝපදේශ නිකුත් කර ඇති බව සෞඛ්‍ය අමාත්‍යාංශයේ ප්‍රකාශයක් පවසීය.

යාවත්කාලීන කරන ලද මාර්ගෝපදේශ අනුව ‘අවදානම් සහිත රටවල්’ ලෙස හඳුනාගෙන ඇති රටවලින් ඉන්දියාවට පැමිණෙන සියලුම සංචාරකයින් (කොවිඩ්-19 එන්නත් තත්ත්‍වය නොසලකා) පෙර පිටත්වීමට අමතරව පැමිණීමේදී ගුවන් තොටුපළට පැමිණීමෙන් පසු කොවිඩ්-19 පරීක්ෂාව අනිවාර්යයෙන් සිදු කළ යුතුය. පිටත්වීමට පැය 72 කට පෙර කොවිඩ්- 19 පරීක්ෂණ සිදු කරන ලද බව එහි සඳහන් වේ.

මෙම පරීක්ෂණ වලදී ආසාදිත බව සොයාගත් මගීන් සඳහා, ඔවුන් සායනික කළමනාකරණ ප්‍රොටෝකෝලය අනුව හුදකලා කර ප්‍රතිකාර කරනු ඇති අතර ඔවුන්ගේ සාම්පල සම්පූර්ණ ජෙනෝම් අනුක්‍රමණය සඳහා ද ගනු ලැබේ.

සෘණාත්මක බව සොයාගත් මගීන්ට ගුවන් තොටුපළෙන් පිටවිය හැකි නමුත් දින 7 ක් නිවසේ හුදකලා විය යුතු අතර, ඉන්දියාවට පැමිණි 8 වන දින නැවත පරීක්ෂා කර පසුව දින 7 ක් ස්වයං නිරෝධායනය කළ යුතු බවට සෞඛ්‍ය අමාත්‍යාංශය උපදෙස් දුන් බව ඉන්දියා නිවුස් නෙට්වර්ක් වාර්තා කරයි

තවද, ඔමික්‍රෝන් ප්‍රභේදය වාර්තා කරන රටවල් සංඛ්‍යාව වැඩි වීම පිළිබඳ වාර්තා සැලකිල්ලට ගනිමින්, ‘අවදානම් කාණ්ඩයට’ අයත් නොවන රටවලින් පැමිණෙන සංචාරකයින්ගෙන් 5% ක් ගුවන් තොටුපලේදී අහඹු ලෙස පරීක්ෂා කිරීමට ද මාර්ගෝපදේශ නියම කර ඇති බව. කොවිඩ්-19 පිළිබඳ සෞඛ්‍ය අමාත්‍යාංශය නිකුත් කර ඇති, එම ප්‍රකාශයේ සඳහන් වේ.

SARS-CoV-2 ප්‍රභේද (ඔමික්‍රෝන් ඇතුළුව) තිබේද යන්න තීරණය කිරීම සඳහා, කොවිඩ්-19 සඳහා ධනාත්මක බව පරීක්‍ෂා කරන සියලුම පුද්ගලයන්ගේ සාම්පල, ගුවන් තොටුපළවලදී, නිවෙස් හුදකලා කිරීම යටතේ හෝ අහඹු ලෙස නියැදීමේදී, හඳුනාගෙන ඇති INSACOG ජාල රසායනාගාර වෙත සම්පූර්ණ ජානමය අනුක්‍රමණය සඳහා යවනු ලැබේ. .

B.1.1.529 ප්‍රභේදය ඔමික්‍රෝන් ප්‍රථම වරට නොවැම්බර් 24 දින දකුණු අප්‍රිකාවෙන් ලෝක සෞඛ්‍ය සංවිධානය වෙත වාර්තා කරන ලදී.

SARS-CoV-2 වෛරස් පරිණාමය (TAG-VE) පිළිබඳ ලෝක සෞඛ්‍ය සංවිධානයෙහි තාක්ෂණික උපදේශක කණ්ඩායම නොවැම්බර් 26 දින ප්‍රභේදයේ සටහන් කර ඇති විශාල විකෘති කිරීම් සැලකිල්ලට ගනිමින් එය සැලකිලිමත් වීමේ ප්‍රභේදය (VoC) ලෙස වර්ගීකරණය කරන ලදී, සමහරක් මෙම විකෘතිය වඩාත් සම්ප්‍රේෂණය කළ හැකිය. සහ ප්‍රතිශක්තිකරණ ගැලවීමේ හැසිරීමක් ඇත.

ජාත්‍යන්තර මගීන් දැඩි ලෙස නිරීක්ෂණය කිරීම, වැඩිදියුණු කළ පරීක්ෂණ, කොවිඩ් -19 හි උණුසුම් ස්ථාන නිරීක්ෂණය කිරීම, සම්පූර්ණ ජෙනෝම අනුක්‍රමණය සඳහා සාම්පල භාර ගැනීම ඇතුළුව සෞඛ්‍ය යටිතල පහසුකම් වැඩිදියුණු කිරීම සහතික කිරීම සඳහා ද ප්‍රාන්තවලට උපදෙස් දී ඇත.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

5 × 1 =