එක්සත් ජාතීන්ගේ විශේෂ වාර්තාකරු ක්ලෙමන්ට් ශ්‍රී ලංකාවට

(කොළඹ, ලංකාපුවත්) –එක්සත් ජාතීන්ගේ විශේෂ වාර්තාකරු ක්ලෙමන්ට් නයලෙට්සෝසි වුල් මහතා හෙට (18) ශ්‍රී ලංකාවට පැමිණීමට නියමිතය.

ඔහු ලබන 26වනදා දක්වා මෙරට රැදී සිටිනු ඇත.

“ශ්‍රී ලංකාවේ ප්‍රජා අවකාශය පුළුල් කිරීම, ශක්තිමත් හා ස්වාධීන ආයතන පිහිටුවීම සහ රට තුළ සත්‍යය හා සංහිඳියාව සඳහා කැපී පෙනෙන දියුණුවක් ලබා ගැනීම සඳහා ප්‍රශංසනීය උත්සාහයක් අප දැක තිබේ. මෑත කාලීන හා ඛේදජනක පාස්කු ත්‍රස්ත ප්‍රහාර ඇතුළු වැදගත් අභියෝගයන්ට රට මුහුණදීමට සිදුවී ඇති අවස්ථාවකදී මහජන නිදහස තවදුරටත් ශක්තිමත් කිරීම සඳහා මගේ සංචාරය ඉවහල් වනු ඇතැයි මම බලාපොරොත්තු වෙමි“ යැයි ඔහු කියා සිටියේය.

එක්සත් ජාතීන්ගේ විශේෂ වාර්තාකරු ක්ලෙමන්ට් නයලෙට්සෝසි වුල් කොළඹ සහ උතුරු, දකුණු සහ නැගෙනහිර පළාත් හි සංචාරය කිරීමට අපේක්ෂා කරයි. දින නවයක සංචාරය අතරතුර රජයේ නිලධාරීන්, අධිකරණ, ව්‍යවස්ථාදායක, මාධ්‍ය, සිවිල් සමාජ හා වෘත්තීය සමිතිවල නියෝජිතයින් මෙන්ම ශ්‍රී ලංකාවේ මානව හිමිකම් කොමිසම ද හමු වීමටද නියමිතය.

2030 තිරසාර සංවර්ධන අරමුණු ක්‍රියාත්මක කිරීම සමඟ ඇති මංසන්ධිය, ත්‍රස්තවාදයට එරෙහි හා හදිසි නීති සම්පාදනය කිරීමේ සන්දර්භය තුළ මෙම අයිතිවාසිකම් සඳහා පනවා ඇති සීමාවන් ඇතුළු සාමකාමී එක්රැස්වීමේ සහ සංගමයේ නිදහස පිළිබඳ ගැටළු ගණනාවක් තක්සේරු කරන බව වුල් පැවසීය. සහ සබැඳි අවකාශයන්හි මෙම අයිතිවාසිකම් ක්‍රියාත්මක කිරීම. ස්වාධීන විශේෂ expert යා 2020 ජුනි මාසයේ මානව හිමිකම් කවුන්සිලයේ 44 වන සැසිවාරයට සිය සංචාරය පිළිබඳ සවිස්තර වාර්තාවක් ඉදිරිපත් කිරීමට නියමිත් බවද වාර්තා වේ.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

thirteen + seventeen =