සහරන් හෂීම්ට අරමුදල් සැපයූ සිංගප්පූරු ජාතිකයා අත්අඩංගුවට

(කොළඹ, ලංකාපුවත්) –ශ්‍රී ලංකාවේ පාස්කු ත්‍රස්ත ප්‍රහාරයේ ප්‍රධාන සැකකරු සහ මරාගෙන මැරෙන බෝම්බකරුවන්ගෙන් එක් අයෙකු වන සහරාන් හෂීම්ට අරමුදල් සැපයූ සැකකරුවෙකු ඇතුළු සිංගප්පූරු ජාතිකයන් දෙදෙනෙකු සිංගප්පූරුවේදී අත්අඩංගුවට ගෙන ඇතැයි ඒඑෆ්පී ප්‍රවෘත්ති ඒජන්සිය වාර්තා කර ඇත.

සිරියාවේ ඉස්ලාමීය රාජ්‍ය (අයිඑස්) කණ්ඩායමට බැඳීමට අදහස් කළ බවට සැකකරුවන් දෙදෙනාට චෝදනා එල්ල වී ඇති අතර, නගර රාජ්‍යයේ දැඩි ආරක්ෂක නීති යටතේ නඩු විභාගයකින් තොරව රඳවාගෙන සිටින බව සදහන් වේ.

සිංගප්පූරුවේ ජිහාඩ්වරුන්ට සහයෝගය දැක්වීම හෝ ඔවුන් සමඟ සටන් කිරීමට සැලසුම් කිරීම යන චෝදනා යටතේ ඔවුන් අත්අඩංගුවට ගත් නවතම අත්අඩංගුවට ගැනීම් වන අතර, කලාපීය මූල්‍ය මධ්‍යස්ථානයක් ලෙස එහි තත්වය හේතුවෙන් ප්‍රහාරයක් සඳහා එය ප්‍රධාන ඉලක්කයක් බව රටේ නායකයින් අනතුරු අඟවයි.

36 හැවිරිදි මුදල් මාරු කරන්නෙකු වන කුතුබ්දීන් හජා නජමුදීන් මැයි මාසයේදී අත්අඩංගුවට ගත් අතර 47 හැවිරිදි හිටපු බෙදාහැරීමේ සහායක සුදර්මන් සමිකින් මේ මාසයේ රඳවා ගනු ලැබූ බව අභ්‍යන්තර කටයුතු අමාත්‍යාංශය පවසයි.

අභ්‍යන්තර ආරක්ෂක පනත යටතේ වෙනම නඩු දෙකකින් ඔවුන් අත්අඩංගුවට ගෙන ඇති අතර, එය වසර දෙකක් දක්වා නඩු විභාගයකින් තොරව රඳවා තබා ගැනීමට ඉඩ සලසයි.

“ඔවුන් රැඩිකලීකරනය වී ඇති බවත්, ඉරාකයේ සහ සිරියාවේ ඉස්ලාමීය රාජ්‍ය ත්‍රස්තවාදී කණ්ඩායමට එක්වීම සඳහා සිරියාවට යාමට අදහස් කර ඇති බවත් පරීක්ෂණවලින් තහවුරු වී තිබේ” යැයි අමාත්‍යාංශය නිවේදනයක් නිකුත් කරමින් කියා සිටී.

හජා, ශ්‍රී ලංකාවේ පාස්කු ත‍්‍රස්ත ප‍්‍රහාරයේ මහ මොළකරු සහ මරාගෙන මැරෙන බෝම්බකරුවෙකු වූ සහරන් හෂීම්ගේ අනුගාමිකයෙකු බව එහි සඳහන් ය.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

twelve − five =