ඉන්දීය ආරක්‍ෂක ප්‍රදර්ශනය ගාන්ධිනගර්හිදී

(ලංකාපුවත් | කොළඹ) –ලබන වසරේ මාර්තු මාසයේදී ඉන්දියාවේ ආසියාවේ විශාලතම ආරක්‍ෂක ප්‍රදර්ශනය වන ඩෙෆ් එක්ස්පෝ 2022 ගාන්ධිනගර්හිදී පැවැත්වේ.

මිත්‍රශීලී විදේශ රටවලට මෙන්ම ලෝකයේ ආරක්ෂක නිෂ්පාදන කර්මාන්තවලට ද ප්‍රධාන වශයෙන් සම්බන්ධ වෙමින්, ඉන්දීය ආරක්ෂක අමාත්‍ය රාජ්නාත් සිං සඳුදා නවදිල්ලියේ ඩෙෆ් එක්ස්පෝ(DefExpo) 2022 සඳහා තානාපතිවරුන්ගේ වට මේසයේ මුලසුන දැරීය.

2022 මාර්තු 10 සහ 13 අතර ගුජරාට් ප්‍රාන්තයේ ගාන්ධිනගර් හි පැවැත්වෙන ඩෙෆ් එක්ස්පෝ 2022 හි සැලසුම්, විධිවිධාන සහ අනෙකුත් තොරතුරු පිළිබඳව විදේශ දූත මණ්ඩල තානාපතිවරුන් දැනුවත් කිරීම මෙම වටමේස පිටුපස අරමුණ වූ බව ආරක්ෂක අමාත්‍යාංශය නිකුත් කළ මාධ්‍ය නිවේදනය උපුටා දක්වමින් ඉන්දියා නිවුස් නෙට්වර්ක් වාර්තා කරයි .

ඉන්දියානු ආරක්‍ෂක අභ්‍යවකාශය කෙරෙහි වර්ධනය වන ගෝලීය උනන්දුව පිළිබිඹු කරමින්, තානාපතිවරුන්, දූත මණ්ඩල ප්‍රධානීන් සහ ආරක්‍ෂක අනුයුක්ත කිරීම් ඇතුළු නියෝජිතයන් 200 කට වැඩි පිරිසක් වට මේසයට සහභාගි වූහ.

ආරක්ෂක මාණ්ඩලික ප්‍රධානී ජෙනරාල් බිපින් රාවට්, ගුවන් මාණ්ඩලික ප්‍රධානී එයාර් චීෆ් මාර්ෂල් වීආර් චෞධාරි, ලේකම් (ආරක්ෂක නිෂ්පාදන) රාජ් කුමාර් ඇතුළු ආරක්ෂක අමාත්‍යාංශයේ සහ ගුජරාට් රජයේ ජ්‍යෙෂ්ඨ නිලධාරීන් ද මෙම අවස්ථාවට එක්ව සිටියහ.

ආසියාවේ විශාලතම ආරක්ෂක ප්‍රදර්ශනය වන ඩෙෆ් එක්ස්පෝ 2022 සඳහා සහභාගී වන ලෙස විදේශීය නියෝජිතයින්ට ආරාධනා කරමින් රාජ්නාත් සිං පැවසුවේ, සෑම කෙනෙකුගේම සර්වකාලීන සුබසාධනය සඳහා දීම යන හැඟීමෙන් අන්‍යෝන්‍ය වශයෙන් ප්‍රයෝජනවත් සහයෝගීතා පදනමක් මත ව්‍යාපාර කිරීමට ඉන්දියාව විවෘතව සිටින බවයි.

ඩෙෆ් එක්ස්පෝ 2022 සියලු නවීන තාක්ෂණයන් එකම වහලක් යටට ගෙන ඒම සහ අභ්‍යවකාශ සහ ආරක්ෂක ක්ෂේත්‍රයේ පාර්ශවකරුවන්ට අසංඛ්‍යාත අවස්ථා ලබා දෙනු ඇති බවට ඔහු විශ්වාසය පළ කළේය.

“ආරක්ෂක නිෂ්පාදන වර්‍ගයේ හඳුනාගත් කුළුණක් වන පුනර්ජීවන ඉන්දියාව ඩෙෆෙක්ස්පෝ 2022 හි පෙරමුණ ගැනීමට ඇති හැකියාව විදහා දක්වයි. අපේ අග්‍රාමාත්‍ය නරේන්ද්‍ර මෝදිගේ දැක්ම අනුගමනය කරමින් ඩෙෆෙක්ස්පෝ -2022 සාර්ථක නව ව්‍යාපාර සඳහා බීජ වපුරනු ඇතැයි මට විශ්වාසයි. සහ හවුල් සමෘද්ධිය ප්‍රවර්ධනය කිරීම, ආයෝජන ඉහළ නැංවීම, නිෂ්පාදන පුළුල් කිරීම සහ ඉන්දියාවේ අභ්‍යවකාශ සහ ආරක්ෂක පරිසර පද්ධතිය ශක්තිමත් කිරීම සඳහා ජාත්‍යන්තර හවුල්කාරිත්වයන්, අපගේ මිත්‍ර රටවල ආරක්ෂක අවශ්‍යතා සඳහා ද සේවය කිරීමට සූදානම් වනු ඇත, ”රාජ්නාත් සිං පැවසීය.

ඩෙෆෙක්ස්පෝ 2020 සහ ඒරෝ ඉන්දියා 2021 සඳහා සහභාගී වීම ගැන විදේශ නියෝජිතයින්ට ආරක්ෂක අමාත්‍යවරයා ස්තූති කළේය. විදේශීය හා ඉන්දියානු ප්‍රදර්ශකයින්, ඕඊඑම් සහ විදේශීය රටවල වැඩි සහභාගීත්වයෙන් තවදුරටත් ඉහළ නැංවීම ඩෙෆෙක්ස්පෝ 2022 හි අරමුණ බව පැවසීය.

“මෙතෙක් ගොඩනැගුණු හවුල්කාරිත්වයන්ට සහය වීමට මෙන්ම අන්‍යෝන්‍ය වර්ධනය සඳහා නව බැඳීම් ඇති කිරීමට අපි කැපවී සිටිමු,” ඔහු පැවසීය.

පසුගිය වසර හත තුළ රජය විසින් හඳුන්වා දුන් ආරක්ෂක පර්යේෂණ සහ සංවර්ධන සහ නිෂ්පාදනය, නවීන තාක්‍ෂණ භාවිතය සහ ලිබරල් කරන ලද සහයෝගීතා ප්‍රතිපත්ති සම්බන්ධයෙන් ඉන්දියාවට අත්කර ගැනීමට හැකි වූ දේ පිළිබඳ දළ විශ්ලේෂණයක් DefExpo 2022 හී දි සපයනු ඇති බව රාජ්නාත් සිං වැඩිදුරටත් පැවසීය.

සහයෝගී වර්ධනයක් තුළින් ආරක්‍ෂක ව්‍යාපාරික අවශ්‍යතා තවදුරටත් ඉහළ නැංවීමට රජය කැපවී සිටින බව පවසමින්, ජාත්‍යන්තර සහභාගීත්වය වැඩිවීම ඉන්දියාව සහ අනෙකුත් රටවල් අතර අන්‍යෝන්‍ය වශයෙන් වාසිදායක සබඳතා වර්ධනය කිරීමට හේතු වනු ඇති බවට විශ්වාසය පළ කළේය.

ඉන්දීය අභ්‍යවකාශ හා ආරක්‍ෂක නිෂ්පාදන අංශය නව ඉහළ තලයකට යාමට සූදානම් බවත් අභ්‍යවකාශය, සයිබර් අවකාශය, අනාගත හැකියාවන් සහ කෘතිම බුද්ධිය, අවහිර දාම(Block-chain), අතථ්‍ය යථාර්ථ(Virtual Reality), ත්‍රිමාණ මුද්‍රණය වැනි බාධාකාරී තාක්‍ෂණ(Digital Frontier) සඳහා පර්යේෂණ සහ සංවර්ධන හැකියාව ඇති බවත් ආරක්ෂක ඇමතිවරයා පැවසීය.

ත්‍රිවිධ හමුදාව නවීකරණය කිරීමට සහ ශක්තිමත් හා ස්වයංපෝෂිත ආරක්ෂක කර්මාන්තයක් ඇති කිරීමේ රජයේ අධිෂ්ඨානය යළිත් තහවුරු කරමින් රාජ්නාත් සිං, 2021-22 වාර්ෂික අයවැයෙන් ආරක්ෂක ප්‍රාග්ධන වියදම් 18.75% කින් වැඩි කිරීම ඇතුළු විවිධ ක්‍රියාමාර්ග රජය විසින් ගෙන ඇති බව පැවසීය.

අනෙකුත් ප්‍රතිපත්ති ප්‍රතිසංස්කරණ වලට කාර්මික බලපත්‍ර ලබා ගැනීමේ ක්‍රියාවලිය සරල කිරීම ඇතුළත් වේ, 74% ස්වයංක්‍රීය මාර්ගයක් හරහා සෘජු විදේශ ආයෝජන සහ 100% විවේචනාත්මක තාක්‍ෂණ(Critical technologies) සඳහා රජයේ අනුමැතිය සහිතව විවෘත පොදු අපනයන බලපත්‍ර ප්‍රතිපත්තිය හඳුන්වා දීම, අයිතම 209 ක ධනාත්මක දේශීයකරණ ලැයිස්තු; නව ආරක්ෂක සමාගම් හතක් ආරම්භ කිරීම සහ පෞද්ගලික අංශය සඳහා පරීක්ෂණ පහසුකම් විවෘත කිරීම ආදිය ඇතුළත් වේ.

ආරක්ෂක නිෂ්පාදනයේ ප්‍රතිසංස්කරණ ඉන්දීය සහ විදේශීය ආරක්ෂක නිෂ්පාදකයින්, නවෝත්පාදකයින්, කුඩා හා මධ්‍ය පරිමාණ ව්‍යාපාර වෙතින් වැඩි උනන්දුවක් ඇති කරයි. ඉන්දීය ආරක්ෂක කර්මාන්තයේ උත්සාහයන් අගය කළ ආරක්ෂක අමාත්‍යවරයා ඉන්දීය ආරක්ෂක වර්ධනය සඳහා ආයෝජනය කිරීම සම්බන්ධයෙන් විදේශීය අභ්‍යවකාශ සහ ආරක්ෂක සමාගම්වලට ස්තූති කළේය.

පසුගිය වසර පහ තුළ අපේ ආරක්‍ෂක අපනයන 334% කින් වර්ධනය වී ඇත. දැන් ඉන්දියාව රටවල් 75 කට වැඩි ගණනකට අපනයනය කරන්නේ ලොව පුරා සිටින ආයතනවල සහයෝගිතා ප්‍රයත්නයන් නිසා ය. අපගේ අපනයන කාර්ය සාධනය අපගේ ආරක්‍ෂක නිෂ්පාදන වල ගුණාත්මකභාවය සහ තරඟකාරී බව පිළිබඳ ප්‍රබල දර්ශකයකි, ”ඔහු පැවසීය.

එක්සත් ජාතීන්ගේ ප්‍රඥප්තියේ VII වන පරිච්ඡේදයේ දක්වා ඇති සාමූහික ආරක්‍ෂක පද්ධතිය සඳහා රජයේ කැපවීම රාජ්නාත් සිං විසින් නැවත අවධාරණය කරන ලද අතර එමඟින් සාමය සඳහා ඇති තර්ජන, සාමය උල්ලංඝනය කිරීම් සහ ආක්‍රමණශීලී ක්‍රියාවන් සම්බන්ධව කටයුතු කළ යුතුය. “වගකිවයුතු ජාතියක් ලෙස අපි සහතික කිරීමට බලාපොරොත්තු වෙනවා.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

18 − 5 =