ඉන්දීය, මාලදිවයින් සහ ශ්‍රී ලංකා නාවික හමුදාව ‘දොස්ති’ ආරම්භ කරයි

(ලංකාපුවත් | කොළඹ) – ඉන්දියාව, ශ්‍රී ලංකාව සහ මාලදිවයින සෙනසුරාදා සිට දින පහක ඒකාබද්ධ ද්විවාර්ෂික යුධ අභ්‍යාසයක් වන ‘දොස්ති’ ආරම්භ කර ඇත.

ඉන්දියාව-මාලදිවයින-ශ්‍රී ලංකාව යන ත්‍රි-පාර්ශ්වික අභ්‍යාසය ‘දොස්ති’ හි අරමුණ වන්නේ මිත්‍රත්වය තවදුරටත් ශක්තිමත් කිරීම, අන්‍යෝන්‍ය මෙහෙයුම් හැකියාව වැඩිදියුණු කිරීම සහ අන්තර් ක්‍රියාකාරීත්වය අභ්‍යාස කිරීම සහ රටවල් තුනේ වෙරළාරක්ෂක භටයන් අතර සහයෝගීතාව ගොඩනැගීමයි.

පසුගිය වසර දහය තුළ සිදු කරන ලද අභ්‍යාසවලදී මුහුදු අනතුරුවලදී සහය ලබා දීමේ අභ්‍යාස , මුහුදු දූෂණය තුරන් කිරීමේ වෙරළාරක්ෂක දෙපාර්තමේන්තුවේ වගකීම සහ තෙල් කාන්දුවීම් වැනි අවස්ථාවලදී වෙරළාරක්ෂක දෙපාර්තමේන්තුවේ ක්‍රියා පටිපාටිය සහ හැසිරීම පිළිබඳව අවධානය යොමු විය.

මාලදිවයිනේ ජාතික ආරක්ෂක බලකාය පැවසුවේ මෙම අභ්‍යාසය සඳහා ඉන්දීය වෙරළාරක්ෂක යාත්‍රා, ICGS Vajra, ICGS Apoorva සහ, ශ්‍රී ලංකා වෙරළාරක්ෂක බලකාය, SLCGS සුරක්ෂා යන නෞකාවන් මාලදිවයිනට පැමිණ ඇති බවයි.

නොවැම්බර් 20 වැනිදා ආරම්භ වූ මෙම අභ්‍යාසය නොවැම්බර් 24 වැනිදා දක්වා පැවැත්වේ.මෙම වසරට අභ්‍යාසය ආරම්භ කර වසර 30ක් සපිරේ.

‘දොස්ති’ අභ්‍යාසය 1991 දී ආරම්භ කරන ලද අතර, එතැන් සිට මාලදිවයින සහ ඉන්දීය වෙරළාරක්ෂක බලකාය මෙම අභ්‍යාසය පැවැත්වීම සඳහා සහයෝගයෙන් කටයුතු කර ඇත. ශ්‍රී ලංකාව පළමු වරට මෙම අභ්‍යාසයට එක් වූයේ 2012 වසරේදීය.

‘දෝස්ති’ අභ්‍යාසය ආරම්භ කර වසර 30ක් සපිරීම නිමිත්තෙන්, ඉන්දියා-මාලදිවයින-ශ්‍රී ලංකාව යන ත්‍රෛපාර්ශ්වික නාවික අභ්‍යාසයේ 15 වැනි අදියර ‘දොස්ති’ නොවැම්බර් 20 සිට 24 දක්වා පැවැත්වේ.

මෙම වසරේ ජූලි මස මුලදී, ඉන්දියාව, ශ්‍රී ලංකාව සහ මාලදිවයිනේ ඉහළම ආරක්ෂක නිලධාරීන් ‘TTX-2021’ මාර්ගගතග අතථ්‍ය ත්‍රෛපාර්ශ්වික මේසයේ අභ්‍යාසයකට සහභාගී වූ අතර, එහිදී ඔවුන් මත්ද්‍රව්‍ය මැඩපැවැත්වීම සහ සමුද්‍රයේදී සහය වැනි පොදු අන්තර් ජාතික සමුද්‍ර අපරාධ මැඩපැවැත්වීම සඳහා හොඳම භාවිතයන් සහ ක්‍රියා පටිපාටි සාකච්ඡා කළහ.

ජුලි 14 සිට 15 දක්වා දෙදින අභ්‍යාසය අන්‍යෝන්‍ය අවබෝධය වැඩි දියුණු කිරීම සහ පොදු ජාත්‍යන්තර අපරාධ මැඩලීම සඳහා හොඳම භාවිතයන් ක්‍රියා පටිපාටි හුවමාරු කර ගැනීමේ අරමුණින් මුම්බායි හි සමුද්‍ර යුධ මධ්‍යස්ථානය විසින් සම්බන්ධීකරණය කරන ලද බව මාලදිවයිනේ ඉන්දීය මහ කොමසාරිස් කාර්යාලය පවසයි.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

3 × one =