කලාපිය තාක්ෂණ සංවර්ධනයේ සහායට පර්ෂද සූදානම පිළිබඳ දර්ශකයක්

(ලංකාපුවත් | කොළඹ) –කලාපිය තාක්ෂණ සංවර්ධනයට සහාය වීම සදහා පර්ෂද සූදානම පිළිබඳ දර්ශකයක් (Cluster Readiness Index (CRI)) සකස් කෙරේ.

මෙය තොරතුරු හා සන්නිවේදන තාක්ෂණ නියෝජිතායතනය ක්‍රියාත්මක කරන කලාපීය පර්ෂද සංවර්ධනය ඩිජිටල් ආර්ථික උපාය මාර්ගයේ අරමුණු සාක්ෂාත් කර ගැනීම සඳහා වන ප්‍රධාන මුලපිරුමකි. කලාපීය පර්ෂද සංවර්ධන වැඩසටහන , මධ්‍යම, දකුණ, උතුරු, නැඟෙනහිර යන කලාපයන්හි කලාපීය පර්ෂද පහකට බෙදා ඇත. මෙමගින් ඒ ඒ කලාප තාක්ෂණික පර්ෂද පිහිටුවීම සදහා කලාපීය මිණුම් සලකුණු කිරීම සහ කලාපවල අවශ්‍යතා හදුනාගැනීමට පර්ෂද සූදානම පිළිබඳ දර්ශකය ප්‍රයෝජනවත් මෙවලමක් වනු ඇත.

විශේෂයෙන්ම දිවයිනේ විවිද කලාපයන්හි පවතින් ඩිජිටල් පහසුකම්වල විෂමතා, සම්පත් බෙදා හැරීමේ අසමානතා , සමාජ-ආර්ථික තත්ත්වයන්හි ඇති විෂමතා හදුනාගෙන ඩිජිටල් උපාය මාර්ග රටපුරා ක්‍රියාත්මක කිරීම තනි රීතියක් යටතේ (blanket rule )කල නොහැකි බව තොරතුරු හා සන්නිවේදන තාක්ෂණ නියෝජිතායතනය ICTA පවසයි. එබැවින්, තාක්ෂණ ක්ෂේත්‍රය සියලුම පාර්ශ්වකරුවන්ගේ උපදෙස් සහ ජනලේඛන හා සංඛ්‍යාලේඛන දෙපාර්තමේන්තුවේ මගපෙන්වීම ඇතිව, මෙම පර්ශද සූදානම පිළිබඳ දර්ශකය (Cluster Readiness Index (CRI)) සකස් කර ඇත. තාක්ෂණික පර්ෂද පිහිටුවීම සඳහා එක් එක් කලාපයෙහි සූදානම සහ කලාපීය තාක්ෂණ කර්මාන්ත සංවර්ධනය සඳහා අවශ්ය මැදිහත්වීම් මෙමගින් පිළිබිඹුකෙරේ.

තොරතුරු හා සන්නිවේදන තාක්ෂණ නියෝජිතායතනයේ හි ප්‍රධාන විධායක නිලධාරී, ඉංජිනේරු. මහින්ද බී. හේරත් මහතා මෙහිදී ප්‍රකාශ කලේ “පර්ෂද සූදානම පිළිබඳ දර්ශකය අප රට වෙනුවෙන් සකස් කර ඇති ඩිජිටල් පරිවර්තන උපාය මාර්ගයේ අවශ්ය අංගයක් බවයි . කලාපවල ඉලක්ක කරගත් ඩිජිටල් පරිවර්තනය මෙහෙයවීමේදී එම උත්සාහය, ශක්තිය සහ සම්පත් ප්රයෝජනයට ගැනීම සදහා එක් එක් කලාපයේ ශක්තීන් සහ දුර්වලතා හඳුනා ගැනීමට මෙම දර්ශකය උපකාර කරයි. ”

තොරතුරු හා සන්නිවේදන තාක්ෂණ නියෝජිතායතනයේ හි සභාපති සහ විදුලි හා සංදේශ කොමිෂන් සභාවේ අධ්‍යක්‍ෂ ජනරාල් ඕෂධ සේනානායක මහතා පැවසුවේ, “පර්ෂද සූදානම පිළිබඳ දර්ශකය (Cluster Readiness Index CRI යනු ප්‍රධාන අත්යවශ්ය කරුණකි. තාක්ෂණය සක්‍රීය කිරීම ඉතා වැදගත් වන අතර එය ශ්‍රී ලංකාව සඳහා විවාදාත්මක හැරවුමක් වනු ඇත. අපි තාක්ෂණික ව්‍යාප්තිය, ඩිජිටල් සක්‍රීය කිරීම සහ ඩිජිටල් කරණයේ හැකියාව නිවැරදිව හදුනා ගන්නේනම් , තාක්ෂණික සේවා සහ නවෝත්පාදන ලෙස එළියට එන අනෙකුත් ගමනාන්ත සමඟ තරඟ කිරීමට ශ්‍රී ලංකාව හොඳින් සූදානම් විය යුතුව තිබේ . “මෙම දර්ශකයේ හි වැදගත්කම වන්නේ ඩිජිටල් පරිණතභාවය, ව්යාපාර කිරීමට ඇති සූදානම, ආරම්භක නවොත්පදක ඊළඟ පරම්පරාව තාක්ෂණයන් දිරිමත් කිරීම, මගින් මෙම කලාප නව සමාගම් බිහිකිරීම ආධාරකයක් වන බව සහතික කිරීමයි. .”

ව්‍යාපෘතියේ නියෝජිතායතනයේ ප්රධාන ඩිජිටල් ආර්ථික නිලධාරී අනුර ද අල්විස් මහතා කියා සිටියේ “ඩිජිටල් ආර්ථිකය යනු පුළුල් පරිසරයක් වන අතර රටේ එක් එක් ප්‍රදේශය දෙස විවිධාකාරයෙන් බැලීමට සිදුවේ. . තනි තනිව සහ එය වැඩිදියුණු කිරීමට අනන්ය ක්ෂේත්ර ඇත. එබැවින්, අපට මුළු රටටම බලපාන පොදු නීති, ප්‍රතිපත්ති හෝ ක්‍රියා පටිපාටි යෙදිය නොහැකිය. ඒ අනුව ශ්‍රී ලංකාවේ ඩිජිටල් ආර්ථිකයේ දියුණුව වේගවත් කිරීම සඳහා අපට යම් යම් දර්ශක සහ දර්ශක තිබිය යුතු බවත් අපි තේරුම් ගෙන ඇත. මෙම පොකුරු සූදානම දර්ශකයේ උපත මෙයයි.

ශ්‍රී ලංකා තොරතුරු තාක්ෂණ කර්මාන්ත සම්මේලනයේ අධ්‍යක්‍ෂ අබ්බාස් කම්රුදීන් මහතා ප්‍රකාශ කළේ “අපනයන අගයන් හෝ සංඛ්‍යා ඉහළ නැංවීම, තාක්ෂණ කේන‍්ද්‍රස්ථානයක් ලෙස සංවර්ධනය කිරීම හෝ ඵලදායිතාව සහ කාර්යක්ෂමතාව වර්ධනය වැනි විවිධ පැතිවලින් ශ්රී ලංකාවේ ඩිජිටල් ආර්ථිකය දියුණු කිරීම සඳහා පර්ශද සූදානම පිළිබඳ දර්ශකය ඉතා තීරණාත්මක සාදකයක් වනු ඇති බවයි. අපි ඉදිරියට යා යුතු අතර කලාප අතර වඩා හොඳ, අවබෝධයක් ඇති කිරීම, වර්ධනය සදහා උදෙසා හිමිකාරිත්වය සහ තරඟකාරිත්වය ඇති කිරීම,සිදුකල යුතුයි. එමෙන්ම මෙම දර්ශකයේ වැදගත්කම පිළිබඳව කලාපයේ සෑම පාර්ශ්වකරුවෙකු අතරම දැනුවත්භාවය සහ අවබෝධය ඇති කළ යුතුය”

මෙම දර්ශකය සකස් කිරීම සඳහා ඉමහත් දායකත්වයක් ලබා දුන් විශේෂඥ මණ්ඩලයට විශේෂ ස්තුතිය පුද කරන ලදී.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

3 × four =