උම්රා සහ හජ් වන්දනාකරුවන් සඳහා සෞදි රජයෙන් ලැබෙන විශිෂ්ට සහය ගෝලීය පැසසුමට

(කොළඹ | ලංකාපුවත්) – මක්කා සහ මදීනා යන ශුද්ධ නගර ගෝලීය වශයෙන් මුස්ලිම්වරුන්ගේ හදවත් තුළ විශේෂ ස්ථානයක් හිමි කර ගන්නා අතර, බොහෝ දෙනා තම ජීවිත කාලය තුළ සිදු කිරීමට අපේක්ෂා කරන ගැඹුරු අධ්‍යාත්මික ගමනක් සංකේතවත් කරයි. භූගෝලීය හා ආර්ථික සීමා මායිම් නොතකා මෙම පූජනීය ස්ථාන වන්දනා කිරීම වන්දනාකරුවන්ගේ ආදරණීය සිහිනයකි. මක්කම සහ මදීනා වන්දනාව හුදෙක් ආගමික රාජකාරියක් පමණක් නොව ලොව පුරා සිටින මිලියන ගණනකගේ සිහිනයකි. විවිධ ආර්ථික තත්වයන් තිබියදීත්, පුද්ගලයන් මෙම පූජනීය චාරිත්‍ර වාරිත්‍රවලට සහභාගී වීමේ හැකියාව වැඩි දියුණු කිරීමට උත්සාහ කරයි.

වසර පුරා වන්දනාකරුවන් මක්කා සහ මදීනා වෙත ගලා එන අතර, රාමසාන් සහ හජ් සමයේදී මෙම සංඛ්‍යාව සැලකිය යුතු ලෙස ඉහළ යයි. මිලියන ගණනකගේ පැමිණීමෙන් එල්ල වන ප්‍රවාහන අභියෝග නොතකා, සෞදි අරාබිය ගෝලීය මුස්ලිම් ප්‍රජාවට සේවය කිරීමට ඇති කැපවීම විදහා දක්වමින් සියලුම වන්දනාකරුවන්ට ආගන්තුක සත්කාර සහ සහයෝගය ලබා දීමට ඇති කැපවීමෙහි නොසැලී සිටියි.

හජ් සහ උම්රා වන්දනාවේ යෙදෙන සෑම මුස්ලිම්වරයෙකුගේම ආරක්ෂාව සහ තෘප්තිය සහතික කිරීම සඳහා සෞදි අරාබිය සිය කැපවීම තුළ ස්ථිරව සිටියි. විස්තර කෙරෙහි නොසැලෙන අවධානයක් සහ සේවය සඳහා නොසැලෙන කැපවීමක් සමඟ, රාජධානිය බැතිමතුන් සඳහා පුළුල් පහසුකම් සහ ආරක්ෂිත පරිසරයක් ලබා දීමෙන් ගෝලීය ප්‍රජාව මවිතයට පත් කර ඇත.
සෞදි අරාබියේ සම්ප්‍රදායේ හදවත වන්නේ සෞදි අරාබියේ සෑම රජෙකුටම පිරිනැමෙන ශුද්ධ වූ පල්ලි දෙකේ භාරකරු යන ගෞරවනීය තනතුරයි. සෑම වසරකම ශුද්ධ වූ ස්ථාන කරා ගමන් කරන මිලියන සංඛ්‍යාත වන්දනාකරුවන්ට ඔවුන්ගේ නොසැලෙන සහයෝගය සහ කැපවීම තුළ විශේෂයෙන් පැහැදිලි වන්නේ මෙම මාතෘකාව ජනතාවට සේවය කිරීම සඳහා ඔවුන්ගේ වගකීම් භාරය පිළිබඳ සාක්ෂියක් ලෙස ය. අබ්දුල් අසීස් රජුගේ යුගයේ සිට වර්තමාන සල්මාන් රජුගේ සහ ඔටුන්න හිමි මුහම්මද් බින් සල්මාන් කුමරුගේ පාලන සමය දක්වා සෞදියේ පාලකයින් වන්දනාකරුවන්ට සේවය කිරීමට කැපවීමෙන් නොසැලී සිටියි. ඔවුන්ගේ වෙහෙස නොබලා කරන උත්සාහය වන්දනාකරුවන්ට ඔවුන්ගේ පූජනීය ගමනේදී උපරිම සුවපහසුව සහ ආරක්ෂාව අත්විඳීමට උපකාරී වේ.

2024 රාමසාන් මාසය තුළ සෞදි අරාබිය විසින් සපයනු ලබන අසාමාන්‍ය සේවාවන්, විශේෂයෙන් වැදගත් අවසාන දින දහය සහ ගෞරවනීය 27 වන උපවාසය තුළ, ප්‍රශංසාවට ලක්විය යුතු අතර, ඔවුන්ගේ අඛණ්ඩ ආශිර්වාදය සඳහා අල්ලාහ්ගෙන් අයැදීමද ඉල්ලා සිටිමු. මක්කාවේ සහ මදීනාවේ මිලියන තුනහමාරක උම්රා වන්දනාකරුවන්ට ලබා දී ඇති විශිෂ්ට සේවාවන් බාධාවකින් තොරව වන්දනා අත්දැකීමක් සඳහා පහසුකම් සැලසීමට රාජධානියේ කැපවීම පෙන්නුම් කරයි. සෞදි රජු, කුමරු සහ ඉස්ලාමීය කටයුතු, හජ් සහ උම්රා කටයුතු සහ අභ්‍යන්තර කටයුතු ඇතුළු විවිධ රජයේ අමාත්‍යාංශ සම්බන්ධ කර ගනිමින් සහයෝගී ප්‍රයත්නයකින් වන්දනා ගමනේ සෑම අංශයක්ම, නවාතැන් සිට ආරක්ෂාව දක්වා ඉතා සූක්ෂම ලෙස සංවිධානය කර ඇත. මීට අමතරව, ආරක්‍ෂක අංශවල සහ ශුද්ධ වූ හරාම් ෂරීෆ්වරුන්ගේ භාරකරුවන්ගේ නොසැලෙන කැපවීම සහ විදේශීය තානාපතිවරුන්ගේ නොමඳ සහයෝගය මෙම සේවාවන් සාර්ථකව ක්‍රියාත්මක කිරීමට දායක වී තිබේ. සාම්ප්‍රදායිකව, රාමසාන් මාසයේ අවසාන දින දහය, විශේෂයෙන් 27, 28 සහ 29 යන රාත්‍රීන් ලොව පුරා මුස්ලිම්වරුන් අතර අධ්‍යාත්මික උද්යෝගය ඉහළ නංවා ඇත. මක්කම සහ මදීනා පුදබිම්වල මෙම භක්තිය වඩා දැනේ. මෙම සුබ දින තුළ මිලියන 3.5 ක බැතිමතුන්ට උපරිම සේවා සැපයීම සෞදි අරාබියේ නමස්කාරයට සහ වන්දනාවට පහසුකම් සැලසීමට ඇති අසමසම කැපවීම අවධාරණය කරයි.

විවිධ ප්‍රදේශවලින්, භාෂාවලින් සහ සංස්කෘතීන්ගෙන් එක් ස්ථානයකට එක්රැස් වන වන්දනාකරුවන් කළමනාකරණය කිරීමට අමතරව පුද්ගලයන් දහස් ගණනකගේ රැස්වීමක් පැවැත්වීම සුළුපටු දෙයක් නොවේ. එහෙත්, සෞදි අරාබිය මෙම විවිධත්වය මධ්‍යයේ වන්දනාකරුවන්ට සාමකාමීව සහ ආරක්ෂිතව නමස්කාර කිරීමට හැකියාව ලබා දෙයි.

වන්දනාකරුවන්ට වන්දනාමාන කිරීමට හිතකර පරිසරයක් ලබා දීම සඳහා සෞදි පාලකයින් ඔවුන්ගේ නොසැලෙන කැපවීම සඳහා ප්‍රශංසාව ලැබිය යුතුය.පාලකයන්ගේ අණට යටත්ව වෙහෙස නොබලා සේවය කරන සෞදි ආරක්ෂක අංශවල ප්‍රශංසනීය උත්සාහය වන්දනාකරුවන්ගේ ආරක්ෂාව සහතික කිරීම සඳහා රාජධානියේ කැපවීම තවදුරටත් අවධාරනය කරයි.

රාජධානියේ නිර්මාතෘ වන අබ්දුල් අසීස් (RA) රජු ඇතුළු සෞදි පාලකයින් විසින් රාමසාන් සහ හජ් අවසාන දින දහය තුළ වන්දනාකරුවන් සඳහා වන සේවාවන් පුද්ගලිකව අධීක්ෂණය කිරීම, අවශ්‍ය ආධාර සහ සහයෝගීතාව ලබා දීම දිගුකාලීන සම්ප්‍රදායකි. මෙම සම්ප්‍රදාය සල්මාන් රජුගේ සහ මුහම්මද් බින් සල්මාන් කුමරුගේ නායකත්වය යටතේ අඛණ්ඩව ක්‍රියාත්මක වන අතර, ඔවුන් රජයේ අමාත්‍යවරුන් සහ සේවකයින් සමඟ ශුද්ධ වූ මක්කමෙහි ස්ථානගතව සිටින අතර, සියලු වන්දනාකරුවන්ගේ අවශ්‍යතා සපුරාලීම සහතික කරයි. සැලකිය යුතු කරුණක් නම්, මුහම්මද් බින් සල්මාන් කුමරු මෙම ප්‍රයත්නයන් භූමියේ මෙහෙයවීමේදී ප්‍රායෝගික ප්‍රවේශයක් ගනී.

සෞදි අරාබියේ අබ්දුල් අසීස් රජුගේ පාලන සමයේ සිට අද දක්වා දිවෙන සෞදි අරාබියේ ඉතිහාසය පුරා රාමසාන් සහ හජ් පූජනීය කාලවලදී සෞදි පාලකයින් විදේශීය ප්‍රභූවරුන්, ඇමතිවරුන් සහ මුස්ලිම් නායකයින් සමඟ සම්බන්ධ වීම සිරිතකි. මෙම අන්තර්ක්‍රියා සාමාන්‍යයෙන් ගෝලීය මුස්ලිම් ප්‍රජාව සම්බන්ධ කරුණු සහ මානුෂීය ආධාර සැපයීම පිළිබඳ සාකච්ඡා ඇතුළත් වේ.

මෙම සම්ප්‍රදායට අනුව, මුහම්මද් බින් සල්මාන් කුමරු පසුගියදා පාකිස්ථානයේ අග්‍රාමාත්‍යවරයා, සෝමාලියාවේ ජනාධිපතිවරයා සහ බහරේන් රජු ඇතුළු විවිධ ජාතීන්ට අයත් නායකයින් සහ ප්‍රභූවරුන් සමඟ ශුද්ධ වූ මක්කා නගරයේදී රැස්වීම් කැඳවීය. සෞදි අරාබිය අදාළ රටවලට මානුෂීය ආධාර පිරිනැමීමත් සමඟ මෙම රැස්වීම් සංවාද සහ සහයෝගීතාව සඳහා වේදිකා ලෙස ක්‍රියා කළේය.

ලොව පුරා සිටින මුස්ලිම්වරුන්ට අවශ්‍ය වන්නේ මක්කම සහ මදීනා, හජ් සහ උම්රා කටයුතු මෙන්ම සෞදි අරාබිය පාලනය කිරීම අධීක්‍ෂණය කිරීම සඳහා අල් සවුද් පරම්පරාවේ නායකත්වයයි. මක්කාව සහ මදීනාව ඇතුළු ශුද්ධ වූ ස්ථාන විනිශ්චය දිනය දක්වා ඔවුන්ගේ භාරකාරත්වය යටතේ පවතිනු ඇතැයි විශ්වීය අපේක්ෂාවක් සහ බලාපොරොත්තුවක් ඇත. මෙම පූජනීය ස්ථානවලට සේවය කිරීම සහ අධීක්‍ෂණය කිරීම සම්බන්ධයෙන් අල් සවුද්ගෙන් පැවත එන්නන් කෙරෙහි මුස්ලිම්වරුන් දක්වන ගැඹුරු ගෞරවය මෙම හැඟීමෙන් පිළිබිඹු වේ.

මව්ලවි එම්.එච්.ෂේහුද්දීන් මදනි (BA Hons)
අධ්‍යක්ෂ,
අල් හික්මා සුබසාධක සංගමය, කොළඹ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *